تحقیق منچستر آرنا: تحقیقات حمله تروریستی باز می شود

استعلام عمومی در مورد حمله تروریستی منچستر آرنا بعداً آغاز می شود.

این جلسه بیش از سه سال پس از آن صورت می گیرد که سلمان عابدی در حالی بمبی را به راه اندازی کرد که مردم در ۲۲ مه ۲۰۱۷ کنسرتی را ترک کردند و خود و ۲۲ نفر دیگر را کشت.

قرار بود از ماه ژوئن آغاز شود اما با محاکمه هاشم برادر عابدی که دست کم ۵۵ سال به جرم ۲۲ قتل در ۲۰ اوت به زندان افتاد، به تأخیر افتاد.

این تحقیق در دادگاه دادرس منچستر، کمتر از یک مایل دورتر از جایی که بمب گذاری اتفاق افتاده است، برگزار می شود.

استعلام منچستر آرنا در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۹ توسط پریتی پاتل وزیر کشور با هدف بررسی مرگ قربانیان تأسیس شد.

خانم پاتل گفت این “حیاتی است که کسانی که جان سالم به در بردند یا عزیزان خود را از دست دادند… دریافت پاسخ هایی که آنها نیاز دارند و ما درس ها را یاد می گیریم، هر چه که ممکن است”.

این دامنه بسیار گسترده تر از بررسی لرد Kerslake از “آمادگی و پاسخ اضطراری به” حمله، که در مارس 2018 به این نتیجه رسید که برخی از شکست در پاسخ وجود داشته است.

استعلام منچستر آرنا چیه؟

به گزارش وب سایت آن، این تحقیق که به ریاست پزشک قانونی سر جان ساندرز برگزار خواهد شد، «شرایط منتهی به حمله تروریستی و اطراف آن را بررسی خواهد کرد».

به این نگاه خواهد کرد که آیا می توانست از این حمله جلوگیری شود یا خیر، آنچه در ۲۲ مه ۲۰۱۷ اتفاق افتاد، ترتیبات امنیتی اطراف عرصه، پاسخ اضطراری به بمب گذاری و رادیکالیزه شدن سلمان عابدی.

این تحقیق همچنین خواهد شنید که چگونه هر یک از قربانیان فردی جان خود را از دست داده اند و شواهد شخصی در مورد آنها را از خانواده های خود می شنوند.

خانم پاتل که در ماه اکتبر سخن می گفت گفت پس از در نظر گرفتن دقیق مشاوره سر جان، که به این نتیجه رسید که با توجه به محدودیت های قانونی، نمی توان تحقیقات «کامل، عادلانه و بی باک» را «از طریق فتح ها به دست آورد و باید با ایجاد یک تحقیق عمومی قانونی انجام شود» تأسیس کرد.

در دو دادگاه در دادگاه دادرس منچستر برگزار خواهد شد، که بیشتر با تیم های حقوقی و “شرکت کنندگان اصلی” پر خواهد شد، تعریف شده به عنوان “افراد، سازمان ها و یا نهادهای با علاقه قابل توجهی به جنبه مهمی از مسائل است که استعلام مربوط می شود”.

دستورالعمل های دوری اجتماعی به این معنی است که دو دادگاه دیگر برای اعضای مردم – که اکثریت آنها خانواده قربانیان خواهند بود – و تعداد کمی از روزنامه نگاران برای استفاده در دسترس خواهد بود. قطب های بیشتری در ساختمان های نزدیک تأسیس خواهند شد.

چرا برگزار می شود؟

وب سایت پرس و جو گفت که تمرکز برای اولین بار در تعیین “دقیقا همان چیزی است که اتفاق افتاده است” و سپس در کار کردن “آنچه باید انجام شود برای جلوگیری از آن را از اتفاق می افتد دوباره”.

استعلام های عمومی نمی توانند مسئولیت کیفری یا مدنی را تعیین کنند، اما ظرفیت برجسته کردن جایی را دارند که شکست ها در آن رخ داده است.

در پی این حمله، پلیس تحقیقات جنایی انجام داد که در اوایل سال جاری به محکومیت هاشم عابدی و زندانی شدن در ماه گذشته به اوج خود رسید، در حالی که پزشک قانونی در مورد مرگ ها باز کرد.

با این حال، در پی حکم سر جان مبنی بر اینکه شواهد MI5 و پلیس باید به دلیل امنیت ملی مخفی نگه داشته شوند، خواستار تحقیق عمومی شد که اجازه می دهد چنین شهادتی در جلسات بسته شنیده شود.

چه کسی مدرک خواهد داد؟

این تحقیق که انتظار می رود حدود چهار ماه به طول انجامد، شهادت شاهدان بسیار متنوعی از جمله برخی که در شب حمله در عرصه بودند و برخی که در پاسخ اضطراری کمک کردند را خواهد شنید.

همچنین خواهد شنید، در آن جلسات بسته، از سرویس های امنیتی در مورد آنچه در مورد سلمان عابدی شناخته شده بود و چه گام هایی در رابطه با او برداشته شد.

کسانی که ارائه شواهد خواهد شد توسط نمایندگان قانونی برای پرس و جو و برای کسانی که با “شرکت کننده هسته” وضعیت ، که شامل خدمات اضطراری ، وزارت کشور ، خانواده قربانیان ، صاحبان عرصه و کایل لاولر ، مهماندار عرصه که سر جان قبلا گفت : “ممکن است نقش قابل توجهی داشته است و یا ممکن است منوط به انتقاد صریح و یا قابل توجهی”.

چرا بحث برانگیز بوده است؟

در این انفجار بیش از ۹۰۰ نفر مجروح شدند و گروهی از آن بازماندگان چالش قانونی کردند تا وضعیت «شرکت کننده اصلی» به آنها داده شود.

در ماه آوریل، سر جان حکم داد که به آن ها این وضعیت داده نخواهد شد و دو ماه بعد، در پی درخواست تجدید نظر و بررسی قضایی، حکم او تأیید شد.

مارتین هیبرت که نزدیک ترین تلفات برای زنده ماندن بود، گفت که این گروه «با توجه به آنچه دیده ایم، آنچه شنیده ایم و آنچه را که پشت سر آورده ایم، در مورد حکم اغتشاش شده اند».

“ما اونجا بوديم و زنده مونديم… بنابراین ما اطلاعات زیادی داریم که احساس می کنیم برای یک تحقیق کامل ضروری است.»

در آن زمان، مشاور استعلام پل گرینی کیو سی گفت بسیاری از بازماندگان در جلسه دادرسی شواهدی ارائه خواهند داد و آنها تشویق می شدند که هر گونه مسائلی را با تیم استعلام مطرح کنند.

چرا بی بی سی نورث وست را در فیس بوک، توییتر و اینستاگرام دنبال نمی کنیم؟ شما همچنین می توانید ایده های داستان را northwest.newsonline@bbc.co.uk به northwest.newsonline@bbc.co.uk

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

نرم افزار گرامرلی