مذاکره تلفنی لاوروف و گوترش با محور اوضاع سوریه و لیبی

[ad_1]

 وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: سرگئی لاوروف و آنتونیو گوترش در جریان گفت وگوی تلفنی به حل و فصل مسائل لیبی باتوجه به برخی ابعاد فعالیت سازمان ملل در این مسائل و اقدامات این سازمان در واکنش به پیامدهای شیوع همه گیر بیماری کرونا پرداختند.

دو طرف درخصوص اوضاع میدانی سوریه ازجمله تلاش‌های روسیه و ترکیه برای تثبیت اوضاع و تامین آتش‌بس در منطقه امن ادلب درچارچوب پروتکل پنجم مارس ۲۰۲۰ تبادل نظر کردند.

لاوروف و گوترش به تهدید افزایش فعالیت تروریست‌ها در سوریه در شرایط شیوع همه‌گیر بیماری کرونا در این کشور اشاره کرده و بر ضرورت تامین امنیت و ثبات سوریه با احیای حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تاکید کردند. 

دو طرف بر افزایش کمک‌های انسانی به افراد نیازمند در سوریه در تمام نقاط این کشور بدون هرگونه غرض‌ورزی تاکید کردند.

لاوروف و گوترش بر راه حل سیاسی مساله سوریه و با مشارکت مردم این کشور و کمک سازمان ملل مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند.

طرف روسی درخصوص اوضاع لیبی، به اولویت حل مساله تعیین نماینده دبیرکل سازمان ملل در این کشور باتوجه به شرایط وخیم لیبی تاکید کرد.

 لاوروف با تاکید بر حمایت روسیه از اقدامات سازمان ملل و تشکیلات ویژه آن برای هماهنگی اقدامات کشورهای عضو در مقابله با کرونا و رفع پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن تاکید کرد.

لاوروف و گوترش همچنین راه‌های افزایش کارایی همکاریهای بین‌المللی در عرصه مبارزه با بیماری همه گیر کرونا را درچارچوب سازمان ملل بررسی کردند.  

[ad_2]

Source link