رییس جهاد کشاورزی: مشکل کمبود کمباین در ایلام وجود ندارد

[ad_1]

سیدمحمدتراب میری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشاورزان این استان هم‌اکنون بوسیله ۲۹۰ دستگاه کمباین بومی و غیربومی مشغول برداشت محصول گندم هستند.

وی افزود: روند برداشت گندم در مناطق جنوبی استان به اتمام رسیده و برداشت این محصول در نقاط شمالی و معتدل در حال انجام است.

میری تاکید کرد: به طور معمول و مرسوم برداشت گندم پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر است که دست کم ۲.۵ ماه طول می کشد و در این مدت کمباین‌ها بدون وقفه فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون کمباین‌ها در شهرستان‌های شمالی در حال برداشت محصول گندم کشاورزان هستند و معضل کمبود این دستگاه در استان وجود ندارد.

وی به کشاورزان و مزرعه‌داران توصیه کرد: تا زمان رسیدن کمباین به مزارع خود برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی از برپا کردن هرگونه آتش در جوار مزارع خود خوداری و از اراضی زراعی مراقبت کنند.

تاکنون ۲۹۵ هزار تن گندم توسط بخش دولتی و با قیمت تضمینی از کشاورزان استان ایلام خریداری شده است.

استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار اراضی شکاروزی دیم و آبی است که  ۸۶ هزار هکتار از اراضی دیم و ۵۵ هزار هکتار از اراضی آبی استان ایلام به کشت گندم اختصاص دارد.

در فصل برداشت سال زراعی گذشته ۳۴۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان ایلام به نرخ تضمینی و مصوب خریداری شد که از این مقدار خرید تضمینی انجام شده نزدیک به ۲۶۴ تن گندم خوراکی و دروم و ۳۴ هزار تن نیز گندم بذری است.

[ad_2]

Source link