بیماران ام اس به حمایت‌های بیشتر اجتماعی و فرهنگی نیاز دارند

[ad_1]

بیماری ام اس (Multiple Sclerosis) یا همان تصلب بافت چندگانه یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین بیماری سیستم اعصاب مرکزی به‌شمار می‌رود؛ این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به‌طور اشتباه به بافت چربی مغز و نخاع آسیب برساند و آن را مورد حمله خود قرار دهد. 

فرشته اشتری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشتر بیماران مبتلا به ام اس در رده سنی جوان قرار دارند بهمین دلیل احتمال اینکه توانایی کار کردن و فعالیت را از دست بدهند زیاد است و نیاز به حمایت های بیشتر دارند.

وی با بیان اینکه لازم است از نظر اجتماعی، ورزشی و فرهنگی برای آنها برنامه‌ریزی های ویژه شود، اظهار داشت: انجمن‌هایی در این زمینه در کشور فعالیت دارند اما باید حمایت خیران و دولت از آنها افزایش یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، یکی از عوارض این بیماری را خستگی مفرط و کاهش توانایی عنوان و اضافه کرد: همین موضوع باعث می‌شود که در برخی موارد بیماران ام اس فرصت‌های شغلی را از دست بدهند به‌همین دلیل باید آگاهی‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسبی درباره این بیماری صورت بگیرد تا حمایت‌های لازم از آنها انجام شود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه روز به روز به تعداد بیماران جدید مبتلا به ام اس افزوده می‌شود، اظهار داشت: برآوردها حاکی است که بین هشت تا ۱۰ هزار بیمار مبتلا به ام اس در اصفهان زندگی می‌کنند و این خطه در رده استان‌های با تعداد بالای افراد مبتلا قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه امروز بیماری ام اس برای کشورهای مختلف اهمیت دارد، افزود: باتوجه به اینکه بیشتر افرادی که درگیر این بیماری می‌شوند در رده سنی جوان و میانسال هستند و برای اقتصاد جوامع ارزش خاصی دارند، توجه خاصی به درمان و کنترل این بیماری می‌شود.

این پزشک متخصص با بیان اینکه تا کنون تحقیقات بسیاری در دنیا درباره این بیماری انجام شده است، اظهار داشت: هنوز درمان قطعی برای آن بدست نیامده و بیماران مبتلا به ام اس با دارو، تحت کنترل هستند.

اشتری با اشاره به اینکه هنوز عامل اصلی ابتلا به ام اس شناخته نشده است، اضافه کرد: اما ۲ دسته عامل محیطی و ژنتیکی در ابتلا به آن نقش دارند که عوامل محیطی موثر در آن شامل اضطراب، دخانیات، کمبود ویتامین دی و عفونت‌های مختلف است.

این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه اضطراب، نقش بسیاری در ابتلا به ام اس دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر استعمال دخانیات، در معرض دود سیگار و قلیان قرار گرفتن نیز در ابتلا به این بیماری تاثیر دارد.

وی درباره عوامل ژنتیکی توضیح داد: بستر ژنتیکی خاصی در ابتلا به این بیماری نقش دارد که تاثیر عوامل محیطی را تشدید می‌کند.

رییس انجمن ام اس اصفهان با اشاره به اینکه زنان بین ۲ تا سه برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند، تصریح کرد: بنظر می‌آید عواملی مانند اضطراب و کمبود ویتامین دی در این موضوع دخیل است.

اشتری همچنین با بیان اینکه بیشتر داروهای مورد نیاز بیماران ام اس در کشورمان با کیفیت خوب تولید و توزیع می‌شود، گفت: این داروها زیر پوشش بیمه است و بصورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و بیمه‌ها ۹۰ درصد از هزینه داروهای خارجی فاقد نمونه مشابه داخلی را نیز پوشش می‌دهند.

وی افزود: در زمان حاضر بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس در کشورمان که تحت نظارت و درمان پزشکان هستند، زندگی عادی دارند.

به گفته مسوولان وزارت بهداشت، در هر سال حدود پنج تا ۶ هزار نفر بیمار جدید به مجموعه بیماران مبتلا به ام‌اس در کشور اضافه می‌شود؛ زنان ۲.۵  برابر بیشتر از مردان گرفتار این بیماری می شوند و بیشترین رده سنی مبتلا به آن بین ۲۰ تا ۴۵ سال است.

تا کنون مشخصات ۷۸ هزار بیمار مبتلا به ام‌اس در وزارت بهداشت ثبت شده ‌است.

[ad_2]

Source link