افزایش دما ، صاعقه و باد گرم در گیلان

[ad_1]

شبنم هادی نژاد غروب دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: نقشه های هواشناسی نشان دهنده شکل‌گیری تدریجی جریانات جنوبی در منطقه است؛  بنابراین شرایط برای افزایش دما ، وزش باد جنوبی گرم در بعضی نقاط به ویژه ارتفاعات و دامنه ها  شدید تا صبح پنجشنبه مهیا می‌شود .

وی اظهار کرد: همچنین در این مدت؛  گاهی با شکل‌گیری ناپایداری های موقتی در بعضی نقاط افزایش ابر ، رگبار و رعد و برق به طور موقت شدید دور از انتظار نیست .

وی  تصریح کرد:  با وزش باد گرم، احتمال بروز آتش سوزی  در استان وجود دارد ؛  ضمن آنکه با رگبارها و وزش باد شدید در بعضی ساعات احتمال  و زمینه سیلابی شدن مسیل ها، خسارت به سازه های  سست بنیان و شکستگی درختان  نیز طی این مدت فراهم است.

هادی نژاد توصیه کرد بیماران قلبی عروقی در ساعت گرم روز از استقرار در فضای باز  و تردد بپرهیزند و  مردم نیز در زمان وقوع صاعقه از حضور در فضای باز و به ویژه در مزارع و مناطق مرتفع  خوددداری کنند.

وی توصیه کرد شهروندان و گردشگران همچنین از استقرار و اتراق در حاشیه رودخانه ها  طی مدت فعالیت سامانه  جوی بارشی  و رعد و برق پرهیز کنند.

وی به بیشینه و کمینه دمای استان نیز اشاره و بیان کرد:  لوشان با ۳۲ درجه سانتی گراد بالای صفر  و اسب بونی از توابع تالش با ۹ درجه سانتی گراد بالای صفر بیشترین و کمترین دمای استان را طی ۲۴ ساعت گذشته به خود اختصاص داده اند.

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان تصریح کرد: دمای شهر رشت نیز بین ۱۶ تا ۲۹ درجه سانتی گراد طی شبانه روز گذشته در نوسان بوده است.

[ad_2]

Source link